فرهنگ مهربانی تقویت شود .

آیت ا... سید علی اصغر دستغیب :
فرهنگ مهربانی تقویت شود .
اعضاء هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز انتخاب شدند
 
اعضای هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز در سومین دوره فعالیت این مجمع ، انتخاب شدند .
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت امناء مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز درپنجمین جلسه عمومی هیئت امنای این مجمع با اشاره به گسترش خصوصیت بارز انجام کار خیر و کمک به دیگران در میان مردم فارس و راه اندازی مجامع مختلف خیرین به عنوان نشانه ای از حس انسان دوستی مردم خطاب به خیرین گفت : لبیک شما به دعوت به سمت امور خیر مثال زدنی است .
شیرازی ها و در یک معنا فارسی ها همیشه در امور خیر پیشتاز بوده اند هر چند همه ایران اسلامی وطن ماست .
آیت ا... سید علی اصغر دستغیب افزود : پس از این که مجامع خیرین یکی پس از دیگری بنیان گذاری شد شاهد استقبال بیشتر خیران بوده ایم و این باعث افتخار است . وی ادامه داد ما مکتبی داریم که فرهنگی جامعه با ابعاد بسیار گسترده دارد . گام نخست در فرهنگ اسلامی این است که همه چیز را از خدا بدانیم و هر کار خیر و انفاق و رسیدگی به کار دیگران و هر توفیقی همه از خداست .
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) افزود : تأکید اسلام کمک به نیازمندان تکریم مهربانی با یکدیگر است . باید به این مهم بیش از پیش توجه شود .جامعه امروزه نیازمند ارتقای بینش افراد و سطح معلومات است که یکی از این موارد ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است ، در این زمینه نیز توصیه می کنیم برای جلوگیری از تضییع وقت قبل از خواندن هر کتابی ابتدا افراد با اهل کتاب مشورت کرده و حتی در حین مطالعه نسبت به نکته برداری اقدام کنیم .
وی از صداقت وامانت به عنوان دو نکته مهم در زندگی انسان یاد کرد و گفت : مشکلات هر جامعه ای از این مسائل تأسی می گیرد و باید خود را ملزم دانسته که اهل صدق و امانت داری باشیم و آن را در جامعه به یک فرهنگ تبدیل کنیم . یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود ، ترویج فرهنگ رعایت حقوق و توجه به نظم در جامعه است و سفارش های زیادی در مورد این فرهنگ های دینی شده که امیدواریم شاهد نهادینه کردن آن در جامعه بیش از گذشته باشیم .
آیت ا... دستغیب به شعار شهردار شیراز مبنی بر انسان محوری اشاره کرد و گفت : امروز ما شاهدیم که شعار انسان محوری از جانب مدیران شهری مطرح می شود ، یکی از نمونه های آن سراهای فرهنگ مهربانی در شیراز است که سبب شده مردم همه چیز را در خانه انبار نکرده و در برخی موارد نیز نیاز دیگران را تأمین کنند .
وی افزود که امروز با ایجاد سراهای فرهنگ مهربانی در حال حاضر به صورت رسمی ، روز به روز با افکار نو نیازهای مردم جمع آوری می شود و باید کمک کذد تا این اقدام برای پیشبرد اهداف بهتر دنبال کرد : تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) بیان کرد : باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشیم که هدیه را باید عاشقانه و با محبت اهداء کرد و هر چه بهتر که هدایای نیازمندان در سرای فرهنگ مهربانی جمع آوری و به آنان اهدا شود .
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز هم در این مراسم با مثبت ارزیابی کردن فعالیت های این مجمع و سایر مجامع خیرین در استان و شیراز گفت : در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز که برای نخستین بار در شیراز تشکیل شد ، قدم های مهمی برداشته شده می تواند بیش از این در فرهنگ سازی مؤثر باشد تا جایی که معتقدیم با شعار شورا و شهرداری – رویکرد انسان محوری – همسو است .
سید احمدرضا دستغیب با اشاره به رویکرد انسان محوری در مدیریت شهری شیراز گفت : اگر شهر خالی از سکنه باشد ، دیگر جایی برای زندگی نیست چرا که شهر را مردمانش تشکیل می دهند و حضور مردمان به شهر مفهوم میدهد لذا باید کاری انجام دهیم که مردم آن را بخواهند و به سمتی برویم  که مردم در ساخت آن شهر مؤثر باشند .
وی ادامه داد :در این راستا نیک اندیشان می توانند در تمامی امور شهر از جمله گلکاری ودرخت کاری کمک کنند و خدمت به شهر و زیباسازی آن میتواند مؤثر باشد تا مردم ارامتر و بهتر زندگی کنند.
وی ادامه داد : باید به سمتی برویم که خود مردم شهر را اداره کنند و در امور آن مشارکت کنند . نمیشود شهر را بدون توجه به نظرات مردم ساخت آن هم در وضعیتی که شهرداری حتی در برخی ماه ها توان پرداخت حقوق کارکنان خود را هم ندارد . اینجاست که حضور مردم و کمک خیرین در  ساخت پروژه های شهری ثوابش دوچندان می شود .
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز با اشاره به پایان فعالیت های دو ساله دوره دوم هیئت مدیره و آغاز دور سوم فعالیت های مجمع از اجرای 25 پروژه کوچک و بزرگ توسط خیران شهرساز و فرهنگ ساز در این کلان شهر خبر داد و گفت : به جز این پروژه ها هم اکنون دو پروژه بزرگ دیگرنیز توسط نیک اندیشان مجمع خیرین شهرساز  و فرهنگ ساز در حال اجرا است که یکی از آنها زمین چند منظوره ورزشی در منطقه مهدی آباد به عنوان کم برخوردارترین منطقه شیراز است که اعتبار آن تا پیش از این یک  میلیارد و ششصد میلیون تومان پیش بینی شده بود اما توجه به نوسانات بازار هزینه اجرایی این پروژه امروز حدود چهار میلیارد تومان برآورد شده تا کنون بیش از دو میلیارد تومان آن هزینه شده و مابقی پروژه نیز توسط خیر تأمین و اجرا می شود . دستغیب گفت : اما یکی دیگر از این طرح ها ، مسجد الغدیردر بوستان دراک است که توسط یکی از خیرین در حال اجرا است هزینه اجرای آن در ابتدا هشتصد میلیون برآورد شده بود که در ادامه این رقم به سه میلیارد افزایش یافت و در حال طی مراحل نهایی کار است . مدیرعامل مجمع خیریرن شهرساز و فرهنگ ساز گفت : در دو سال گذشته فعالیت های مختلفی در این مجمع با تشکیل همیاران مهربان ترافیک و سراهای فرهنگ مهربانی اتفاق افتاد و در این مدت 150 هزار نفر ساعت داوطلبانه در سرای فرهنگ مهربانی فعالیت کرده اند .
دستغیب گفت : یکی از محور کارهای فرهنگی و اجتماعی مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز ایجاد سراهای یار مهربان بود . امروز شاهدیم سرانه مطالعه در جامعه کم است و معتقدیم نیازمند آگاهی هستیم . در این راستا سراهای یار مهربان به فضاهایی تبدیل شده که در ایستگاه های اتوبوس بدون دادن هیچ   وثیقه ای کتاب به امانت گرفته و برخی هم کتاب ها را در این مکان به امانت گذارند . وی افزود : یکیدیگر از اقدامات اجرای طرح جدیدی با عنوان پیوند با کتاب است که در این طرح کتاب ها در مکان های عمومی قرار داده می شود تا مردم هم بتوانند از آن بهره ببرند .
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز گفت : یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه مشارکت مردم استفاده از همیاران فضای سبز است که در این راستا نیروهای داوطلب در این زمینه تنها به حفظ چمن و گل بسنده نکرده بلکه در زمینه فرهنگ سازی در این حوزه هم اقداماتی را انجام میدهند .
دستغیب اظهار کرد : علاوه بر این در چهار سرای فرهنگ مهربانی شیراز در طول دو سال گذشته بیش از 350هزار قلم از جمله لباس ، کتاب ، لوازم منزل ، دارو ، مواد غذای ، اسباب بازی و ...   جمع آوری و به نیازمندان اهدا شد که این نشان دهنده مهربانی ، محبت و نوع دوستی مردم شیراز است .
شهردار شیراز هم در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران گفت : به تمام مردم شیراز ، فارس و ایران اعلام میکنم که مجمع خیریرن شهرساز و فرهنگ ساز ظرفیت و فرصتی در راستای ارتقاء فرهنگی شیراز و از آنها دعوت می کنم که در این کار خیر شرکت کنند  .
 حیدر اسکندرپور افزود : رویکرد شهرداری در این حوزه فرهنگی . رشد و توسعه فرهنگ شهروندی است و با انجام اقداماتی در این حوزه تلاش داریم طی سال های آینده شیراز را به عنوان شهری که در زمینه فرهنگی پیشرفت چشمگیر و مناسبی داشته معرفی کنیم .
وی با بیان اینکه شهرداری وظیفه بستر سازی و همکار یمشترک با مجمع خیرین و خیران برای محقق شدن ایده ها و اهداف آنها دارد . افزود : مجمع خیریرن شهرساز و فرهنگ ساز طی سال های گذشته توانسته اقدامات ارزشمندی در حوزه فرهنگی انجام دهد .
شهردار شیراز یکی از مؤلفه های فرهنگ شهروندی را حفظ و نگهداری فضای سبز دانست و افزود : مجمع خیریرن شهرساز و فرهنگ ساز شیراز با تشکیل همیاران مهربان فضای سبز توانسته در این عرصه قدم بگذارد . مجموعه مدیریرت شهری طی سال آینده تلاش خواهد کرد پارک های بزرگ را هم با همکاری شهروندان اداره کند و همیاران مهربان فضای سبز می توانند نقش اصلی را در اداره پارک ها بر عهده داشته باشند . اسکندرپور با اشاره به احداث سراهای مهربانی در مناطق مختلف شهردری افزود : در این سراها تلاش می کنیم علاوه بر رقم زدن حس هماهنگی . همزیستی و همکاری بین شهروندان برای هدایای آنها نیز برنامه ریزی کنیم . در واقع می توان گفت : سرا های مهربانی نمایشگر لوح لطیف فرهنگ ایرانی مردم فارس وشیراز هستند . وی راه کار حل مشکل ترافیک در کلان شهر ها را  غلبه نگاه نرم افزاری و توسعه فرهنگ ترافیک دانست و خاطر نشان کرد : حتی با وجود ساخت تقاطع ها و  پل های متعدد اجگر فرهنگ شهروندی در حوزه ترافیک ارتقاء پیدا نکند مشکل ترافیک حل نخواهد شد . در این راستا ن ترافیک به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز ضمن حضور در خیابان های اصلی شهروندان را به رعایت قوانین ترافیکی دعوت می کنند و تا کنون توانسته اند تأثیر مثبتی بر توسعه فرهنگ ترافیک بگذارند .
شهردار شیراز با بیان اینکه مجمع خیرین در حوزه ساخت و ساز نیز اقدامات مناسبی  انجام داده افزود : این مجمع در زمینه توسعه فضای فرهنگی نیز تا کنون پیشرفت بسیار خوبی داشته و این فضاهای فرهنگی اجتماعی در سال های آینده به مرحلخ بهره برداری خواهند رسید . در ادامه پس از رأی گیری برای انتخاب 8 عضو جدید هیئت مدیره این مجمع با اکثریت آرا به ترتیب سید عبدالرضا دستغیب . علی نقی مصلح شیرازی . عبدالمحمد طاهری .محمدحسین گلریزخاتمی . سیروس پاک فطرت . احمدرضا جوکار . علی نویدگویی . مهرداد خائف به عنوان هشت عضو جدید هیئت مدیره انتخاب شدند تا در کنار حیدر اسکندرپور شهردار شیراز به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت کنند همچنین در این مراسم محمدصادق ادیب به عنوان بازرس مجمع انتخاب و غلامرضا افسری و کاظم محمدی نیز به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند اما در این جلسه پس از رأی گیری اعضاء قرار شد دوره فعالیت هیئت مدیره مجمع از دو سال به سه سال افزایش پیدا کند . ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
منبع : مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز
تعداد بازدیدها : ۱۸۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

دسترسی سریع
______________________
سایتهای مرتبط
______________________
ارتباط با ما
______________________

آدرس : شیراز- خیابان انقلاب (مشیر فاطمی) روبروی خیابان معدل طبقه دوم شیراز پاساژ
07132341437           32360837
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز می باشد