مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز مطرح کرد؛ *»خیابان کتاب» در شیراز جانمایی و احداث شود* * توزیع ۱۵هزار جلد کتاب در ۱۰ مرحله طرح پیوند با کتاب بین شهروندان شیرازی* *سرانه جمعیت شیراز با کتابخانه‌های موجود همخوانی ندارد*

مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز مطرح کرد؛
*»خیابان کتاب» در شیراز جانمایی و احداث شود*
 
* توزیع ۱۵هزار جلد کتاب در ۱۰ مرحله طرح پیوند با کتاب بین شهروندان شیرازی*
 
*سرانه جمعیت شیراز با کتابخانه‌های موجود همخوانی ندارد*

 
 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و اشاره به برگزاری دهمین طرح پیوند با کتاب، گفت: به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز، ۱۵ هزار جلد کتاب تاکنون در ۱۰ مرحله بین شهروندان شیرازی توزیع شده است و اگر هر کتاب به طور میانگین بین ۵ نفر در گردش بوده باشد حدود ۷۵ هزار بار کتابخوانی صورت گرفته است که با این کار سرانه پایین مطالعه را به گونه‌ای بالا برده‌ایم.
 
سیدعبدالرضا دستغیب  بر لزوم افزایش سرانه مطالعه کتاب در کشور تاکید کرد و افزود: در جامعه‌ای که پیوند مستمر با کتاب وجود دارد؛ سطح فرهنگی عمومی بالا می‌رود و انس با یار مهربان تاثیر مثبتی بر مسائل مختلف فرهنگی دارد.
وی یادآور شد: امروز  ۱۰۰۰ جلد کتاب در مجاورت سرای یار مهربان واقع در پایانه اتوبوسرانی نمازی در معرض دید همشهریان و علاقمندان قرار گرفت تا با علایق و سلایق مختلف کتاب مورد نظر خود را انتخاب و مطالعه کنند و از شهروندان نیز خواسته شد که پس از مطالعه کتاب را در محل عمومی و یا بین خانواده یا خویشاوندان قرار دهند تا دیگران از آن استفاده کنند.
 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز با اشاره به اراده جدی مجمع خیرین برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، ادامه داد: همیاران مهربان که با مجمع خیرین به عنوان کتابدار در سراهای یار مهربان همکاری می کنند؛ در پایانه‌های نمازی و شاهچراغ(ع) به شهروندان کتاب امانت می‌دهند.
 
دستغیب به آرزوی دیرینه مردم شیراز  که ساخت و تکمیل کتابخانه مرکزی است اشاره کرد و گفت: در سفر هیات دولت و رئیس جمهور به استان فارس وعده ساخت آن توسط مسئولان داده شد؛ امیدواریم با پیگیری جدی متولیان امر، هر سه ماه، میزان پیشرفت این کتابخانه به مردم گزارش شود.
 
*احداث خیابان کتاب در شیراز*
 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز با اشاره به احداث خیابان غذا در یکی از خیابان‌های شیراز؛ تصریح کرد: از متولیان فرهنگ انتظار می‌رود خیابانی به عنوان «خیابان کتاب» در شیراز جانمایی و راه‌اندازی شود تا شاهد تبادل، امانت و میز مطالعه شبانه کتاب و نهایتا ارتقا سطح فرهنگ عمومی شهر گردد
 
دستغیب با بیان این که، به دلایلی کتاب، از سبد خانوار حذف شده است؛ خاطرنشان کرد: امروز چاپ کردن کتاب هزینه‌ی زیادی دارد؛ از سوی دیگر خانواده‌ای که به سختی امرار معاش می‌کند و در تامین اولین نیازهای زندگی خود با مشکل مواجه است، کتاب در زندگی روزمره‌اش نقشی ندارد.
وی ابراز امیدواری نمود تا در شورای فرهنگ عمومی کشور تدبیری اندیشیده شود تا کتاب به صورت یارانه در اختیار نویسندگان، ناشرین و کسانی که در مسیر فرهنگی حرکت می‌کنند؛ قرار داده شود.
سید عبدالرضا دستغیب با اشاره به نقش مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در راستای اعتلای فرهنگ‌سازی در حوزه کتاب، خاطرنشان کرد: ایجاد سرای یار مهربان از کارهای ماندگار در حوزه کتاب است؛ کتابخانه‌ای نیز به همت مجمع خیرین و توسط خیر در بوستان کوثر ساخته شد و در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار گرفت که چندین سال است مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است.
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز اضافه کرد: کتابخانه دیگری نیز در مهدی‌آباد( کتس بس) با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و امیدواریم هر چه سریعتر آماده بهره‌برداری شود تا با توجه بیشتر به محرومترین منطقه شیراز، شاهد رشد فرهنگی و افزایش سرانه مطالعه در آن بخش شیراز باشیم.
 
* عدم همخوانی سرانه جمعیت با کتابخانه های شیراز*  
 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز معتقد است دسترسی مردم به کتابخانه در شیراز و استان فارس مناسب نیست چرا که سرانه جمعیت با کتابخانه‌هایی که در شیراز و فارس احداث شده است، همخوانی ندارد.
 وی تصریح کرد: امروز شاهد افزایش بیش از پیش فست‌فودها و دسترسی آسان مردم به آن‌ها هستیم در حالی‌ که شهروندان برای رسیدن به کتابخانه باید مسیرهای طولانی را طی کنند و این یک مشکل جدی است.
دستغیب با انتقاد از وضعیت کنونی جامعه‌ای که مدعی فرهنگ و اصول مطالعه است، بر اهمیت مطالعه در بالا رفتن سطح فرهنگ یک جامعه تاکید کرد و کتاب‌خوانی و بالا بودن سرانه مطالعه در کشورهای پیشرفته را عامل اساسی توسعه‌یافتگی آن‌ها عنوان کرد.
 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز از مردم شیراز تقاضا کرد که اگر کتابی را در گذشته خریداری و مطالعه کرده‌اند آن را در اختیار دیگر شهروندان قرار دهند چون با توجه به شرایط اقتصادی، بسیاری از مردم امکان خرید کتاب ندارند و شهروندان می‌توانند کتاب‌های خود را به مکان‌هایی چون کتابخانه‌های عمومی، سراهای یار مهربانی و سراهای فرهنگ مهربانی یا مساجدی که کتابخانه دارند؛ اهدا کنند.۱۴۰۲/۰۸/۲۸
منبع : مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز
بازدید ها : ۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

دسترسی سریع
______________________
سایتهای مرتبط
______________________
ارتباط با ما
______________________

آدرس : شیراز- خیابان انقلاب (مشیر فاطمی) روبروی خیابان معدل طبقه دوم شیراز پاساژ
07132341437           32360837
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز می باشد